Kcast 83: Lyddesign
Vi taler med Mitch Fischermann, der er direktør hos Supersonic. Hør om processen med at lave lyddesign til reklame- og biograffilm, om hvordan man laver lydeffekter og hvorfor der bliver råbt “Ulla!” på den seneste Keno-tvreklame.
KommunikationsCast er et ugentligt podcast, der handler om kommunikation. Podcastet bliver lavet af Katrine Emme Thielke og Mikkel Westerkam.
Du kan abonnere på KommunikationsCast vha. et af de feeds du finder her, f.eks. direkte til din iTunes eller du kan downloade podcastet som MP3-fil her [varighed: 37´25, ca. 34,3 MB].
Du kan også lytte i playeren her:
Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.
Links relateret til podcastet:
-> Supersonic på nettet. Tag touren og kig nærmere på studierne.
-> Se reklamerne for Audi R8 og Keno.
Din vurdering af podcastet:
- Kcast 114: EU-valgVi har talt med Anna Ebbesen, der er rådgiver hos...
- Kcast 99: Reklame som underholdningMød Carsten Lakner fra Frame By Frame, der fortæller om...
- Kcast 97: CMSMød Sara Redin fra J. Boye, der bl.a. leverer uvildig...
- Kcast 92: Året der gikHvilken Kcast blev den mest downloadede og hvilke søgninger sendte...
- Kcast 82: FavoritreklamerVi taler med marketingchef i SAS, Christian Linnelyst, om SAS’...

Jeg boede over for Supersonic på Skindergade i sin tid – uden at ane, at det var en af Danmarks sjoveste arbejdspladser. Tak for en god og sjov podcast, lyd om lyd.
Det er os der takker :)